home

Cestopisy

> Cestopisy > Norsko > 1995 - informace

 

Norsko

(červenec 1995)

krátké informace

Následující přehled zachycuje situaci v létě roku 1995. Nepředpokládám, že by ceny stále platily - již přátelé, kteří tam byli rok po nás, signalizovali znatelně vyšší ceny trajektů. Berte prosím ceny s rezervou a mějte vždy na paměti: levnější to nebude

pozn.: ceny jsou v NOK.

Norské koruny (kurs - nákup - cca 4,40 Kč) se v našich bankách velmi obtížně shání, vyměnit německé marky v Norsku není žádný problém.
Nejmenší mincí je 0,50 NOK, ceny jsou uváděny s přesností na 0,01 NOK a při placení je výsledná částka zaokrouhlena.

Komunikace: anglicky bez problemů, pokud poděkujete norsky, potěšíte.

Známka do ČR 4,50 (ve Švédsku 6 SEK). Cena běžné pohlednice 4-6

Telefonní automaty na kartu i mincovní (žerou 1,5,10 NOK mince, 20NOK ne). Spojení do ČR bez problémů, v Informacích občas mají kartičku Zavolejte domů! s předvolbami (do ČR 095420)

Benzin (bezolovnatý 95): cca 8,20 (ve Švédsku 7,20 SEK!). Na severu dražší (Lofoten - až 8,60), k jihu se mírně zlevňuje. Síť čerpadel hustá (téměř v každé osadě), pokud máte v plánu cestovat přes noc, je nutno zásobit se předem (nepřetržitě otevřených čerpadel není mnoho). Levnější bývá obvykle firma Statoil. Občas u čerpadel uvidíte výraznou ceduli "-50" nebo "-25" a pod. Znamená to slevu oproti obvyklé ceně. Shell poskytuje slevy pravidelným zákazníkům (jakýsi system karet, podrobnosti neznám). Nafta je levnější.

Pravidla: svítí se pořád, rychlost většinou 80km/h (na hlavních občas 90). Cestovní rychlost nízká. Hlavní silnice velmi dobré, okresky nezřídka velmi úzké (auta se mohou vyhnout jen někde), často bez svodidel (i v horách), místní komunikace bývají i bez asfaltu a v poměrně špatném stavu.

Mýta: platí se za vjezd dopravního prostředku do větších měst (Bergen 5, Trondheim 20. Oslo 12 + 12 dálnice (?)). Jižně od Narviku je za sebou několik tunelů a platí se mýto 40. Při příjezdu k místu, kde se platí, je třeba dávat pozor na řazení do pruhů (jeden je pro předplatné, jeden normální, občas ještě jeden pro ty, kteří mají odpočítané drobné). Za tunely (až 7km dlouhé) se obecně neplatí, dálnice nejsou.

Trajekty: rozdělené do kategorií podle vzdálenosti (viz průvodce Norsko 94/95 od Double Whitefang Publishing - kategorie sedí, ceny jsou mírně vyšší). Základní cena je za auto včetně řidiče (přes fjord obvykle 40-60), další osoby zvlášť (12-17), děti sleva. Provozní doba od rána (cca 6.30) do večera (cca 22 - 23) s intervalem průměrně 1 hod. Dostat místo není problem (snad s vyjímkou trajektu z Geirangeru, na který se stojí dluhá fronta a který jede celým fjordem okolo slavných vodopádů a i s autem vyjde levněji než výletní loď). Trajekt z Lofotenu (Svolvear-Skutvik) stojí 219,- (auto+2). V některých krajích (např. More og Romsdal) lze přímo na trajektu získat zdarma jízdní řád včetně cen. Sassnitz-Treleborg 320DM za auto do 5m včetně lidí zpáteční. Rezervaci zařídí pražská CK Intercontact - jinak se prý může čekat v sezoně i několik dní.

Parkování: Ve větších městech jsou zony s progresivně odstupňovanou sazbou. Dle mého názoru jsou výhodné patrové garáže, kde se platí až při odjezdu (na rozdíl od automatů). Cena je zhruba 5 / hod

Odpočivadla: Jsou poměrně častá a včas návěštěná. Vybavenost a kvalita se mírně liší podle okresů. Vždy lavičky se stolem, často toalety, někdy splachovací s možností mytí. (Švédsko je v tomto směru vybaveno lépe). Použití zdarma. Často se zde přenocuje, pokud to nezakazuje místní úprava (např. v okrese Oppdal), o které jste na každém parkovišti výrazně v několika řečech informováni. Toalety ve městech a turistických střediscích placené (1-5 ). Sprchy jen v kempech, většinou automaty na mince (tedy žádné bahnění).

Informace: Skoro v každé osadě alespoň informační tabule s mapou, ve větších obcích a turistických střediscích informační střediska (otvírací doba velmi různá). Zde získáte informace o ubytování, jízdních řádech, turistických zajímavostech. Vždy je zde k dispozici množství informačních a propagačních letáků a mapek (zdarma). Velmi často v angličtině. Doporučuji návštěvovat. Informační tabule bývají i na odpočívadlech.

Mapy: turistické v měřítku 1:100 000 a 1:50 000 v cenách 50-250. Lépe koupit ve městě v knihkupectví předem. Pro cestu autem jsou výborné norské automapy 1:250 000 (lze koupit i v Kiwi/Montana v Jungmannově ulici v Praze za cca 160,- Kč). Shell atlas nestačí.

Turistické stezky: značené jen červeným T, v horách nejsou zřetelné (jdou často napříč sutí a přes sníh). Je dobré mít slušnou mapu a kompas. V některých horách není značení vůbec. Rozcestníky, pokud vůbec nějaké jsou, jsou velmi strohé. Terén v horách na naše poměry (ve srovnání s Krkonošemi, které jsou co do výšky obdobné) náročný. Dobrou pitnou vodu najdete leckde - všude něco teče. U návštěvníků je předpokládán zdravý rozum a pud sebezáchovy - i na exponovaných a velmi navštěvovaných místech chybí zabezpečení (zábradlí) a je třeba se dívat kam šlapete. Srázy bývají strmé až kolmé a vysoké. (U vodopádů Voeringfossen, kde zaplatíte za vstup, je vám umožněno se stovkami Němců a českých důchodců spadnout přímo z vyhlídkové cesty o víc nž sto metrů níž, aniž by vás na to někdo upozornil jinak než strohým sdělením "hlídejte si děti").

Počasí: na severu samozřejmě chladnější (nám pršelo a teplota byla 6-12 stupňů), na jihu tepleji (je-li hezky, užijete trička). Do hor svetry, pláštěnky, rukavice, čepice (byli jsme rádi, že je máme), do města deštník. Počasí se může měnit velmi rychle. Pohorky se rychle promočí i když je napustíte Elaskonem. Domorodci používají specielní holinky s profilovanou podrážkou (ve Švédsku údajně za cca 500 Kr). Silné bundy jsme nepoužili. V červnu/červenci je na severu světlo (skutečně světlo, ne šero) 24 hodin denně. Velmi příjemné a bezpečné pro cestování a výlety. Teplota vody v jezerech a potocích 2-10, moře o něco málo víc (nevím jak na jihu).

Hmyz: je skoro všude (i na horách ve sněhu - tam je obzvlášť krvelačný). Nezdálo se mi, že je ho víc než večer na Nežárce, přesto je dobré mít repelent (Autan funguje, i když ne tak dlouho, jak říká reklama). Komáři, muchničky, ovádi - v tomto pořadí co do četnosti. Specialitou jsou miniatury, které prolezou sítí (naštěstí jsme je potkali jen na jednom místě).

Další nepříjemnosti (o kterých literatura mlčí): spousty Němců (So schoen! Rudi, komm her!) a na jihu i českých zájezdů (Mařko, hele, tady je záchod zadarmo a nemaj zamčenej hajzlpapír!)

Ubytování: v horách: kromě vlastního stanu jsou zde chatky s různým režimem (zdarma odemčené, odemčené placené, zamčené (klíč u turistické organizace)). Je třeba mít jídlo a spacák. Informace v publikacích Málek: Hory Norska I a II.
Kempy: různé kategorie, v informacích jsou občas k dostání seznamy a přehledy včetně cen. Pravidla placení různá, někde jen za auto nebo karavan, jinde navíc za lidi nebo stan. Nepoužívali jsme je, proto víc informací nemám (ceny cca 60-100 za auto se stanem) Sprchy často placené (automat, 5 minut za 5 NOK). Ubytování inzerováno od 150,- na osobu. Hotely od 300 za jednolůžkový (od 200 za lůžko v dvoulůžkovém) pokoj.

Vstupné: oblíbená částka je 40 za osobu. Do muzejí v Oslu se platí 20-25 za osobu (kromě skanzenu - 50). Oslokarta 24hod. 110 - vstupy do muzejí zdarma, leckam jinam slevy. Do významných památek (dřevěné kostely a pod.) se většinou rovněž platí (až 40). V katedrále v Trondheimu (vstup 12) bývají vystaveny korunovační klenoty (do 12,30), ve 13,00 tam bývá v některých dnech krátký varhanní koncert (v ceně). Vstup na věž (5) zvlášť. Krytý bazen ve městě Namsos 40 bez omezení času. Je třeba mít 10NOK minci, abyste zavřeli skříňku v šatně (strká se zevnitř shora do zámku, po otevření zase vypadne). Je možné navštívit mnohé vodní elektrárny (vstup 20-50), většinou vestavěné hluboko v hoře. Výklad, filmy.

Jídlo: v restauraci od 80 za hlavní jídlo, pizza od 50, hot dog 15, hamburger od 25, káva od 10, cola (a podobné) okolo 15

Přibližné ceny v supermarketu (RIMI, REMA, S MARKED)
zápalky (8 krabiček) 8,40
toal. papír 8 rolí 18,70
pasta na zuby 12-16
chléb 750g 7-13
jogurt 0,15 l 3,90
rohlíky 10ks po 30g 10
losos uzený 1kg 180
knaecke brot Vasa 500g 23
corn flakes 500g 14,30
Coca Cola 1,5l 14
plísňový sýr 150g od 14
čedar 1kg 68
margarin 400g 11-14
rybí prsty mražené 400g 22
mražená pizza 500g 24
hrášek mražený 250g 7,70
míchaná zelenina mraž. 500g 12
párky (telecí?) 1kg 50
salám balený plátkovaný 90-140 /kg
šunka balená plátkovaná 140 /kg
rajčata 1kg 32,5
salát 13
porek 1kg 40
zelí 1kg 10
steril. kukuřice 340g 5
filet z makrel v tomatě 170g 7
sardinky v oliv. oleji 12
kompot ananas 800g 11
Nescafe 200g 75
káva mletá 250g 16,80
čaj sáčkovaný 12-15
cukr 1kg 10
mléko obyč 1l 7,20
12 vajec 18,40
přesnídávka dětská 8-10
maso 1kg 60-200

Dostupná literatura:

Málek M.: Hory Norska I - Jižní Norsko, turistický průvodce. Vydav. ALPY, 1993
Málek M.: Hory Norska II - Severní Norsko, turistický průvodce. Vydav. ALPY, 1993
- popis jednotlivých pohoří a národních parků včetně návrhů několikadenních túr, jednoduché mapky přiloženy (nedostatečné!). Navržené trasy poměrně náročné, často vyžadují horolezecké vybavení a průvodce. V prvním díle jsou i všeobecné informace. Cena 52 Kč za jeden díl.

Norsko 94/95, vyd. Double Whitefang Publishing, 80Kč
- v úvodu všeobecné informace, slušný přehled trajektů, přehled sítě vnitrostátní přepravy. Dále je kniha rozdělena podle jednotlivých krajů se stručným popisem turistických zajímavostí a větších měst.

Norsko - průvodce do zahraničí, vyd. Olympia, 89Kč
- klasický průvodce z Olympie, napřed všeobecné informace (zastaralé), potom abecední seznam měst. Mnoho nepřesností, občas i bludy.


HOME   cestopisy
  travels in pictures
fotogalerie
photo gallery
dírková komora
pinhole camera
dokumenty
documents
výlety
short trips
FotoPrůvodce
(photo club)

Kabriolety
(cabrio club)
Kruh

Copyright Zdenek Bakštein 1999
v.4 120320