home

Cestopisy

> Cestopisy > Sicilie > Monreale

Sicilie - Monreale

Monreale

Už při plánování cesty jsem se rozhodl vyhnout Palermu velkým obloukem (protože je to pro mne již příliš veliké město, příliš mnoho památek, příliš vysoké riziko setkání s kriminalitou a to vše v příliš velkém vedru). No, a na tom oblouku leží Monreale, jedno z téměř povinných míst pro návštěvníka Sicilie.

Silnice od Partinica se napřed vyšplhala do hor, aby potom mohla klesat k Monreale, ležícímu na jihovýchodním úbočí. Na jedné z trochu méně svažitých teras stojí hlavní turistická atrakce, nejvýznamnější památka na normanskou nadvládu, impozantní katedrála z 12. století. Lomené oblouky se tu doplňují s byzantskými vlivy, vnitřní stěny a klenby jsou pokryté mozaikami, samé zlato a barvičky. V portálu je zasazená bronzová brána, o které příručky tvrdí, že je původní a pochází z 12. století.

No, a když už jsme u brány, podíváme se hned vedle. Tam jsou totiž zbytky benediktinského kláštera, ze kterého se zachovala v neporušeném stavu křížová chodba s nepředstavitelným množstvím (no, je jich přes 200) sloupů, z nichž snad žádné dva nejsou stejné. Dříky jsou vykládané (příliš barevnými) mozaikami, v hlavách jsou vytesané reliefy, znázorňující různé scény, zejména ze Starého zákona. Příjemné na Monreale je to, že si můžete jak chrám tak křížovou cestu v klidu prohlížet a být přitom ve stínu. Návštěva katedrály je zdarma, v křížové cestě je počet návštěvníků redukován vstupným.

katedrála v Monreale katedrála v Monreale - interier katedrála v Monreale - interier katedrála v Monreale - vrata

Náměstí před katedrálou je obroubeno řadou stánků se vším možným, ano, po letmé prohlídce jsme mohli konstatovat, že nabízený sortiment nijak nevybočuje z obvyklého standartu. A jen o kousek dál už je úzká svažující se ulice posetá odpadky a lemovaná po obou stranách zaparkovanými vozy. Došli jsme k tomu našemu, konstatovali, že domorodec, který nám tvrdil, že je to tady parcheggio custodito a vehementně se dožadoval pěti tisíc lir, někam zmizel, nasedli a pokračovali v cestě. Původně jsme chtěli do Himery, ale díky varování jsme raději u Termini Imerese odbočili do hor po silnici 285 a navštívili městečko Caccamo.

katedrála v Monreale - interier benediktinský klášter Monreale benediktinský klášter Monreale benediktinský klášter Monreale
benediktinský klášter Monreale - akrobat benediktinský klášter a katedrála v Monreale a ještě detail vrat katedrály
  Monreale  

HOME   cestopisy
  travels in pictures
fotogalerie
photo gallery
dírková komora
pinhole camera
dokumenty
documents
výlety
short trips
FotoPrůvodce
(photo club)

Kabriolety
(cabrio club)
Kruh

Copyright Zdenek Bakštein 2000-2003
v.5 120315