home

Cestopisy

> Cestopisy > Zakarpatská Ukrajina

 

Zakarpatská Ukrajina

(1998 - část 1/3)

Užgorod - Mukačevo

"Zavřete pořádně okýnka a nenechávejte nic ležet tak, aby to bylo vidět zvenku" Potácím se z autobusu, snažím se rozhýbat svalstvo ztuhlé polohou skrčence na sedadle Karosy, a první, na co padne můj pohled, je obchůdek s luxusním módním zbožím. Nová mramorová fasáda, jakoby antické sloupy, halogenové bodovky..

Užgorod - synagoga

Ulice patrových domků, chodníky, občas obchůdek s (polo)prázdnou výlohou, stromy. Klidně by to mohlo být některé z menších českých měst před revolucí - i když i tehdy toho bylo u nás ve výlohách víc, ulice čistší, lidé lépe oblečení... Užhorod.

Přes hranice to trochu trvalo, i na slovenské straně jsme si připadali rázem o několik let mladší. Všichni ven z autobusu, fronta a čekání, pasová kontrola prováděná příslušníky s přehledem (Jé, Kathmandu, slečno, kde to je? Někde na severu?.. To je razítek.. No, pane, vy nějak moc cestujete). Potom druhá strana, kontrola, zda je v pasech razítko AB Obmen, diskuse o pojištění (Visa? To neplatí!) a pak nás konečně pustili dovnitř, na Ukrajinu.

Přecházíme přes lávku, kličkujeme mezi žebrajícími dětmi v teplákách od Adidasů (Dolary! Marky!) a najednou jsme v samém centru. Hotel, divadlo pro děti, synagoga, ne, filharmonie. Tedy předtím synagoga, teď filharmonie, se slušivou přístavbou ze skla. Židovská obec - značně prořídlá po průchodu Hitlera a bolševiků - by ráda zase synagogu, ale nelze. Moc investic uloženo, víte?

Cestou na hrad míjíme řeckokatolický kostel, kde právě probíhá mše. Natřískáno, někteří věřící se již nevešli a poslouchají před vchodem kázání z reproduktorů. Na chodnících okolo žebráci, čekající až se shromáždění začne rozcházet. Vedle kostela zaparkovaná zbrusu nová černá limuzína, dveře a kapoty otevřené, rodina ve svátečním přihlíží, jak kněz s kropenkou obchází jejich vozidlo a pečlivě je vykrápí svěcenou vodou. Chrání to taky před pumovým útokem?

Užgorod - hrad Užgorod - hrad Užgorod

Hrad - spíš pevnost, připomínající Vyšehrad nebo Terezín, ve svém parku hostí sochy, mnohokrát spravované zručnou rukou svářeče. Úhlednou housenkou přivařené končetiny, záplata na hlavě. V pevnosti se najde muzeum - národopis, hudební nástroje, přírodovědné sbírky, které na mne dýchly vzpomínkou na školní kabinet. Na chodbách litinové radiátory ústředního topení s ukradenými kohouty, omítka a okna pamatující lepší časy.

Hned před hradem je skanzen. Několik desítek staveb v dobrém stavu, svezených z celého Zakarpatska (to je ta relativita - pro nás to je Podkarpatsko a ze Slovenska tam přijedeme po rovině, z Ukrajiny se musí za Karpaty). Stojí za vidění.

Užgorod - skansen Užgorod - skansen Užgorod - skansen

Vracíme se do města. Mše skončila a žebráci se přesunuli jinam. Kavárna Eduscho standartní kvality. Pěší zona a na ní prodejna Adidas, obchůdek s elektronikou za silnými mřížemi, firma nabízející připojení na Internet. O kus dál tržnice. V horkých dnech prý je možné najít ji čichem. Pokud jsou potravinářské (i jiné) obchody téměř prázdné, tady dostanete vše: coca-colu, půlku krávy, vložky Always (s křidélky!), živá kuřátka, Tchibo kafe, chleba ještě teplý se prodává přímo z korby náklaďáku stejně jako pytle cukru, západní kosmetika, kazety, zelenina, české pivo, dary naší země - sušenky Disko, klobásy, čínský textil.. no, byli jste tak před sedmi lety v Holešovické tržnici? Ceny o málo vyšší než u nás - tedy v absolutní hodnotě. Reálně je třeba vzít v úvahu průměrnou mzdu (40$ měsíčně; mnoho z těch, kteří mají to štěstí být zaměstnaní, ji ale zpravidla ani neuvidí).
Prší.

Užgorod Užgorod - tržiště Užgorod - tržiště

***

Mukačevo - hrad Mukačevo - hrad

Mukačevo. Na vršku hrad, pod ním krávy, žebrající děti (dolary! marky!) a žena prodávající porcelánové sošky. Hrad překvapí čerstvě opravenou fasádou. Historické muzeum: Mukačevo má jistě o čem vyprávět. Osvobození, hrdinové bojů, hrdinové práce, dostiženija narodnogo chozjajstva, produkty místního závodu pro export (lyže značek Fischer i jiné - pamětníci si možná ještě vzpomenou na běžky přezdívané 'ruská bříza' - tak ty se dělaly taky tady). Je tady i zmínka o Československu, ale jen jako o jedné z mnoha etap historie této země. Mukačevo - hrad Rozhodně nečekejte, že se tady v souvislosti s naší První republikou setkáte s nějakým nadšením. Snad jen u části vzdělanců a potomků tehdejších státních zaměstnanců, kteří nestačili koncem třicátých let zmizet.

Mukačevo - Rakocziho palác

Centrum Mukačeva je příjemným překvapením. Čistá a úpravná pěší zóna, Rakocziho palác s opravenou fasádou.. Klidně si můžete připadat jako v některém z českých měst - pokud ovšem nezabloudíte do některé z bočních ulic. Pokud to uděláte, můžete se ale setkat třeba s nerudným agentem tankujícím pivo. Muž se zjevně styděl (schovával se za cisternu) a když jsem ho přece jen vyčíhal, rozběhl se za mnou a cosi volal. Později jsem se dozvěděl, že jsem byl asi pátý, kho ho během dvaceti minut fotil, a po některých chtěl prý doklady a vyhrožoval milicí.

Doporučuji v knihkupectví na pěší zóně zakoupit - pokud ještě nemáte - mapu Zakarpatské oblasti 1:200000. Jinou tady konec konců stejně neseženete.

Tržiště. K dostání je všechno možné a nemožné. Kromě sortimentu, vyjmenovaného v souvislosti s Užhorodskou tržnicí, ještě rukodělné výrobky a.. stařenky, nabízející svoje sváteční boty, oblečení, polštáře.. Zvednu foťák, abych se pokusil zachytit obchodující davy, a přede mne se staví usměvavá stařenka: Vyfoť si mne! Její přítelkyně z povzdálí pozorují. Cvaknu spouští a říkám si o adresu. Stařenka se vyděsí.-Proč? -No, abych vám tu fotku mohl poslat. -Ale já nemám peníze! -Já žádné nechci, odpovídám. Nakonec se stařenka uklidní a velice úhledným písmem krouží na kousek papíru svou adresu. Sousedky se shluknou okolo: -Proč fotku? -Jen tak, pro radost, říkám. -Proč ona? Na co ona potřebuje fotku! Seberu papírek s adresou, rychle se rozloučím a mizím z dosahu.

Mukačevo - paneláky Mukačevo - tankování piva Mukačevo - tržiště

HOME   cestopisy
  travels in pictures
fotogalerie
photo gallery
dírková komora
pinhole camera
dokumenty
documents
výlety
short trips
FotoPrůvodce
(photo club)

Kabriolety
(cabrio club)
Kruh

Copyright Zdenek Bakštein 1999
v.5 120320