home

Cestopisy

> Cestopisy > Sicilie > Taormina

Sicilie - Taormina

řecké divadlo, Taormina

Tak jsem si zase jednou zašaškoval. Vylezl jsem na podium, z paměti vyškrabal jednu větu z Shakespeara a pokusil se ji zadeklamovat. Potlesk byl velmi chabý. Určitě proto, že divadlo bylo v devět ráno ještě prázdné, takže jsme pohoršil jen pár ranních ptáčat. Ale akustika prý byla sutečně dobrá. Za mnou, v průrvě v římském zdivu z druhého století, se vypínala Etna s nezbytným rozevlátým čepcem kouře nad vrcholkem, více na východ se pak rozlévalo Ionské moře. A přímo pod divadlem byla Taormina.

Město leží na kopci nad mořem, ve výšce asi 200m. Založeno bylo usedlíky z blízkého Naxosu někdy okolo roku 400 př.n.l. To už měl Naxos, první řecká kolonie na ostrově, za sebou přes tři sta let existence. Stejně jako všechna antická města si Taormina prodělala období vzestupu a slávy, bouřlivá období punských válek a krvavě potlačené vzpoury otroků, aby posléze upadlo v nemilost, jeho původní obyvatelé byli vypovězeni a nahrazeni římskými vojáky. Římané také přestavěli původní řecké divadlo a přidali některé další stavby, například menší divadlo (odeon), které se nachází jen pár kroků dál. Dnes je to ale jen oplocená díra do země, ze které se v horkém dni šířil nelibý zápach. Hned vedle odeonu je barokní kostel svaté Kateřiny, vystavěný na místě Diova chrámu. Zase nic nezvyklého, další takový případ je k vidění například v Syrakusách.

pohled z Taorminy na jih, Etna Taormina. Dóm je vpravo, Monte Tauro v pozadí. Piazza del duomo, Taormina

Od kostela svaté Kateřiny jsme pomalu šli hlavní ulicí (Corso Umberto), lemovanou všemožnými krámky, až k místnímu dómu (13. století) a městské bráně, v jejíž blízkosti se dá najít plác Santo Stefano (15.stol.). A to už den pokročil k poledni, vedro padlo i do úzkých uliček a nikomu z nás se nechtělo šplhat vzhůru dalších dvě stě metrů na kopec Monte Tauro, na jehož vrcholku stojí středověká pevnost. Tedy, ono se k ní dá dojet i autem a potom pokračovat na Castelmola, další zříceninu hradu, ale my jsme dali přednost koupání v moři. Bohužel odpoledne změnila voda rychle kvalitu směrem k žumpě a tak jsem zbytek dne musel strávit vnitřní i vnější dezinfekcí.

Taormina-pobřeží směrem na sever Palazzo Corvaia, Taormina Corso Umberto, Taormina Palazzo Stefano, Taormina

HOME   cestopisy
  travels in pictures
fotogalerie
photo gallery
dírková komora
pinhole camera
dokumenty
documents
výlety
short trips
FotoPrůvodce
(photo club)

Kabriolety
(cabrio club)
Kruh

Copyright Zdenek Bakštein 2000-2003
v.5 120315