home

Cestopisy

> Cestopisy > Sicilie > Enna

Sicilie - Enna

Enna

Město ve vnitrozemí, na kopci s nejvyšším bodem 931m. Založená byla lidem Sikulským neznámo kdy, jisté však je, že 1200 let před n.l. tu už stála. Její historie byla podobně bouřlivá jako historie mnoha jiných sicilských měst. Nebudu se zde o ní rozepisovat, zájemci si jistě prameny najdou, napřílklad na www.bestofsicily.com (anglicky). Snad jen to, že v roce 137 př.n.l. byla Enna centrem povstání otroků proti římské nadvládě a po porážce tohoto povstání byla přejmenována na "Tábor Enna" (Castro Hennae), což se různými přepisy a překlady do jiných jazyků postupně změnilo na Castrogiovanni a teprve v roce 1920 bylo městu vráceno původní sikulské jméno.

Do Enny jsme přijeli v časných odpoledních hodinách, bylo vedro, u vjezdu do města nás vítalo moře ohavných stožárů a antén, všude zavřeno a ulice prázdné, na rozdíl od Sirakus ale čistší a relativně zápachuprosté. V centru je parkování omezeno na jednu hodinu, když ale dojedete až nahoru k hradu, můžete tam parkovat podle libosti.

Hrad v Enně z Rocca di Cerere Enna - z věže hradu

Došli jsme až na severovýchodní cíp města a vylezli na skálu Rocca di Cerere, odkud byl pěkný výhled do kraje. Ale ještě lepší výhled byl z věže normanského hradu Castello Lombardo. Hrad byl postaven někdy na počátku 14. století a zachovala se z něj především vysoká věž. Na rozsáhlých nádvořích jsem byl úplně sám, věž byla otevřená a tak jsem vylezl nahoru a užíval si silného chladivého větru a výhledu na město a okolí, na městečko Calascibetta, šplhající po svahu sousedního kopce, a na obdělaná pole ve zvlněné krajině, táhnoucí se až k obzoru. To je vlastně jedna z věcí, které Sicilii odlišují třebas od Korsiky: na krajině ve vnitrozemí je daleko více vidět lidská práce, půda je obdělávána a využívána třebas i k zakládání plantáží opuncií (které jsme viděli cestou u Vizzini).

dóm, Enna Rocca di Cerere, Enna vesnice Calascibetta - pohled z Enny
Enna z hradní věže věž dómu, Enna Enna

Odpoledne zatím pokročilo, odbila čtvrtá a otevřely se dveře dómu. Kromě chladnějšího vzduchu jsem v něm nalezl také zajímavý dřevěný kazetový strop a bestie vytesané do patek sloupů. Letopočty? No, 1307 založen a potom nějaké ty požáry a přestavby.

strop dómu, Enna patka sloupu, dóm Enna

A pak už se připozdilo a my jsme měli před sebou ještě dlouhou cestu.

A nejsvětlejším bodem Enny byl stejně ten hrad.


HOME   cestopisy
  travels in pictures
fotogalerie
photo gallery
dírková komora
pinhole camera
dokumenty
documents
výlety
short trips
FotoPrůvodce
(photo club)

Kabriolety
(cabrio club)
Kruh

Copyright Zdenek Bakštein 2000-2003
v.5 120315