home

Cestopisy

> Cestopisy > Jordánsko > Madaba

Jordánsko 2019

Madaba, hora Nebo a Bethanie za Jordánem

Madaba, výhled z okna Pilgrim`s House
Ammánské mezinárodní letiště leží jižně od Ammánu a nejbližším městem je mu Madaba. A Madaba má také dobrou polohu jako východiště pro návštěvu biblických míst (hora Nebo a Betanie za Jordánem). První nocleh jsem tedy zvolil v tomto městě. Měl jsem šťastnou ruku při výběru, Pilgrim’s House je umístěn v centru města hned vedle kostela Sv. Jiří. K parkování je dost místa ve dvoře a v okolních ulicích je řada příležitostí ke stravování. Jen ten tlak vody ve vodovodu by mohl být trochu vyšší.

kostel Sv.Jíří
Místo, kde stojí Madaba, bylo osídleno od nepaměti. Archeologové datují nejstarší nálezy do doby před více než čtyřmi tisíciletími. Vystřídaly se tu různé kultury, vliv tu měl Řím i Byzanc. V polovině osmého století celou oblast postihlo silné zemětřesení, význam města začal upadat a na konci desátého století bylo opuštěno. Vzpomněli si na ně karačtí křesťané na konci XIX. století, když jejich půtky s muslimskými sousedy přesáhly únosnou mez a rozhodli se přestěhovat. Při hloubení základů domů narazili nejen na základy starších domů, ale i na četné mozaiky z byzantské éry. Kostely nově postavené nad vykopanými mozaikami jsou hlavními atrakcemi města.

mozaika - mapa v kostele sv.Jiří
Povinnou zastávkou je kostel sv. Jiří, chránící mozaikovou mapu Svaté země ze VI. století. Najdete na ní Jeruzalém i Jericho, stejně jako deltu Nilu a Mrtvé moře. V přilehlém interpretačním centru vám vysvětlí dokonce i proč je náklad jedné z lodí na Mrtvém moři světlejší než na druhé a co představuje lev útočící na jelena na břehu Jordánu. Jordan pass zde neplatí, vstupné je 1JD.

kostel Stětí sv.Jana Křtitele
Na vrcholku madabského kopce najdete kostel Stětí sv.Jana Křtitele z počátku XX. století. V jeho podzemí najdete moabskou studnu a řadu klenutých sklepení s výstavkami. Za výstup stojí i věž. Nejen, že je z ní daleký výhled, ale stoupáte vzhůru po schodech a žebřících kolem několika zvonů. V Jordánsku se ještě bere v potaz zdravý rozum (nebo zde není zvlčilá právnická smečka) a tak je ponecháno na vás, zda polezete po žebříku až do střechy věže. Stejně je tomu i jinde (včetně Petry) – je na vás odhadnout rizika a nechodit tam, kde můžete přijít k úrazu. Žádné cedule a zábradlí tři metry před krajem srázu nikde nenajdete.

mozaiky v kostele Dvanácti apoštolů
Nejrozsáhlejší mozaiky najdete v kostele Dvanácti apoštolů. Je jich tam lán, jsou barevné a když se zalíbíte hlídači, orosí mozaiky vodou, takže vystoupí jejich barvy. Na další mozaiky narazíte opodál v archeologickém parku.

Na první večeři v Jordánsku jsme si zašli do restaurace Jaw Zaman kousek od hotelu (hotel nevaří, podávají se jen snídaně). Kromě velmi dobrého jídla vás může těšit i to, že jste hosty prvního patrového domu postaveného v Madabě. Nicméně jídlo v bistru v přízemí na druhé straně ulice je také dobré a je o něco levnější. A když už jsem u jídla, musím doporučit pekárnu na ulici Al Yarmouk. Právě upečeno (a ne z mražených polotovarů) a za ceny pro místní obyvatele, tedy za půl darma.

Země Zaslíbená z hory Nebo
Ulice Prince Al Hassan vás vyvede na severozápad z města a po několika kilometrech dorazíte k hoře Nebo. Není to kopec tyčící se vysoko nad okolní krajinu, spíš jen slepý hřebínek vybíhající nad údolí Jordánu. Se svou nadmořskou výškou asi 690m shlíží na Zaslíbenou zemi začínající o kilometr níž okolo řeky Jordán a táhnoucí se dál na západ do kopců nad Jerichem a ke Středozemnímu moři. Auto se dá zaparkovat po obou stranách hlavní silnice a pěšky je to pár kroků k pokladnám a vstupu s bezpečnostní kontrolou. Upravený čistý areál, pár uměleckých děl z poslední doby, zbytky starého kláštera. Nově postavený kostel skrývá základy starého a četné mozaiky. A z prostranství před kostelem je široký a daleký výhled do kraje.

řeka Jordán
Silnice pak vytrvale klesá na dno údolí, překříží hlavní silnici (zvykněte si na to, že když chcete odbočit doleva, musíte často zahnout doprava, kus jet opačným směrem, než chcete, a pak na určeném místě z rychlého pruhu otočit o 180 stupňů do protisměru a pokračovat kýženým směrem) a pokračuje k severu souběžně s řekou Jordán. Odbočka na Baptism site je značená (dopravní ukazatele jsou v drtivé většině dvojjazyčné, v arabštině a angličtině, takže s navigací nejsou potíže), provede vás přes kontrolní stanoviště, kde se dovíte, že na příští odbočce to máte vzít doleva. Nic vás k tomu ale přímo nenutí, žádné zábrany či ukazatele – dříve nebo později vás ale někdo donutí otočit a vrátit se, kam patříte, tedy na parkoviště u pokladen. Odtud jezdí pendl autobusy s průvodci k hlavní atrakci u řeky.
Místo, kde byl pokřtěn Ježíš. Dnes bez vody.
Máte-li v Jordan passu i Baptism Site, ukážete papír a nic neplatíte. Autobus vás proveze za stálého výkladu celkem asi 4km, bez zastavení minete místo, kde působil svatý Eliáš a kde byl posléze vzat na nebe v ohnivém voze, a vyklopí vás na smyčce u obchodu se suvenýry. Odtud vás průvodce povede zastíněným chodníkem kolem muzea a dál až začne vegetace přibývat, zahlédnete kalnou vodní hladinu nějaké tůně a budete mít pocit, že jste se přeslechli a že tohle nemůže být Jordán a pak dojdete k suchému příkopu s přístřeškem a zbytky starších staveb – a můžete jít zpátky, protože už jste tu byli a máte splněno. Vlastně ještě ne, ještě jste neviděli řeku Jordán. Kromě hraničního přechodu kousek severněji je tohle jediné místo, kde není vojenský prostor a můžete řeku vidět zblízka. Místo křtu je na bočním rameni, které v době naší návštěvy bylo díky nízkému stavu vody v Jordánu zcela suché. Samotná řeka je o kousek dál. Přijdete k nově postavenému řeckému kostelíku, kde si můžete nakoupit předměty vhodné k posvěcení vodou řeky, a pak už projdete improvizovanou bránou a sejdete na dřevěné molo – a smočíte ruku v teplé vodě Jordánu. Na druhou stranu je to několik metrů kalné hladiny a za ní upravené nábřeží s dalšími poutníky a budova s izraelskou vlajkou. Z Madaby přes Mt.Nebo k Bethany-beyond-Jordan a zpět je to 75km.

fotografie k této části naleznete zde: Madaba hora Nebo Bethanie za Jordánem

pokračování poznámek: Herodův hrad - Mrtvé moře - Šobak


úvod Madaba, Bethanie Mrtvé moře, Šobak Petra Wadi Rum Karak, Umm Ar Rasas Džaraš

HOME   cestopisy
  travels in pictures
fotogalerie
photo gallery
dírková komora
pinhole camera
dokumenty
documents
výlety
short trips
FotoPrůvodce
(photo club)

Kabriolety
(cabrio club)
Kruh

Copyright Zdenek Bakštein 2020
v.1 201030