home

Cestopisy

> Cestopisy > Jordánsko

Jordánsko

(poznámky z cesty, listopad 2019)

Madaba
Před deseti lety jsme stáli u auta v Harranu na jihu Turecka a dívali se na jih, kde nějakých deset kilometrů od nás začínala Sýrie, a snili o tom, že si prodloužíme dovolenou. Dojeli jsme až sem – po černomořském pobřeží z Istanbulu na východ k hranicím Gruzie a Armenie, do Vanu a pak na západ rovinami kolem Tigridu až do Urfy - a nic není problém. Ani přejet hranice, navštívit Palmyru (tehdy ještě neponičenou náboženskými fanatiky), projet Damaškem až do Ammanu, smočit se v Mrtvém moři a konečně uvidět jeden z nových divů světa, skalní hrobky v Petře. Tisíc kilometrů tam, tisíc zpátky, to nic není, když máte křídla.
Mrtvé moře
Jeden telefonát zaměstnavatelům. Arabský svět byl tehdy klidný, Sýrie pod vedením presidenta Asada spořádaná bezpečná země, o Islámském státu ještě nikdo ani neslyšel a válečné hrůzy milosrdně zastírala mlha budoucnosti. Samozřejmě jsme tomuto náhlému popudu nepodlehli, otočili čumák auta na sever a pokračovali v naplánované cestě (viz Okolo východního Turecka).

Letos koncem léta jsem přemýšlel, co se zbývající dovolenou a náhodou jsem narazil na nabídku Ryan Air, která činila z Ammánu „pole před lodí“ (v terminologii upravené verze deskové hry Lovci pokladů, jejíž hrou jsem kdysi strávil desítky příjemných hodin s přáteli) – něco snadno a bez námahy dosažitelného. Následoval obvyklý postup – Lonely Planet, internetové cestopisy, wikipedie, oficiální stránky, TripAdvisor. A protože deset dní je příliš krátká doba na to, abych ztrácel čas na místě improvizací, poslední krok byl na booking.com - a návrh trasy jako vždycky v duchu power traveling (už to asi jinak neumím).

Wadi Rum
Petra není jen Pokladnice a Al Deir. Toto je Korintská hrobka
Řada návštěvníků přidává Petru do svého itineráře návštěvy Izraele. Přejíždějí hranici u Eilatu a nechávají se dopravit do Petry autobusy a ten samý den se vracejí zpět. Jordánci tento postup neradi vidí a snaží se jej turistům co nejvíce znepříjemnit a prodražit (nehledě na to, že za tři-čtyři hodiny toho z Petry moc neuvidíte). Naopak těm, kdo stráví v Jordánsku alespoň tři noci, vychází jordánské Ministerstvo turistiky a památek vstříc. On-line je možné zakoupit Jordan Pass (https://www.jordanpass.jo/), který pokrývá vstup do 40 památek včetně Petry a obsahuje poplatky za vizum. (Frontu na vizum si po příletu musíte na letišti vystát, ale nic za něj neplatíte – jen se prokážete vytištěným Jordan Passem.) Základní Jordan Pass stál v době mé návštěvy 70 JD (Jordánský dinár – cca 33Kč v listopadu 2019), za dalších 5 (10) JD bylo možno prodloužit pobyt v Petře o den (dva dny) a za 8 JD se přikoupila i návštěva Bethanie, poutního místa, kde prováděl svoji praxi Jan Křtitel.

Džaraš - sloupy Artemidina chrámu
Hrad Šobak (Krak de Montréal)
Při plánování trasy jsem se rozhodl vyhnout se Ammanu (moc lidí na jednom místě – z 10 milionů Jordánců žijí čtyři miliony v tomhle městě) a vypustil jsem z časových důvodů koupání v Rudém moři (Akaba) i pouštní hrad a oázu Azraq. Místa přespání jsem volil se záměrem minimalizovat ranní přejezdy – ráno a večer je v památkách méně lidí a lepší světlo na focení – a netrávit celé dny v autě. Vyšlo to celkem na 1000km v plánu (a 1080km potom v reálu). Auto jsme rezervovali u Thrifty předem přes booking.com – vyšlo to levněji, než napřímo, a ve srovnání s autem přes Ryan bylo levnější pojištění nulové spoluúčasti a výrazně menší depozit na krytí škody. (Nulovou spoluúčast jsem u žádné půjčovny na letišti v Ammánu nenašel – té se dosahuje přídavným pojištěním u jiné pojišťovny. V případě škody zaplatíte pojišťovně spoluúčast a pak to vymáháte od pojišťovny.) S druhým řidičem to dělalo celkem tisícovku na den.

Takže vzhůru na cestu. Poznámky jsou rozděleny do několika etap, zhruba po dvou dnech.


úvod Madaba, Bethanie Mrtvé moře, Šobak Petra Wadi Rum Karak, Umm Ar Rasas Džaraš

HOME   cestopisy
  travels in pictures
fotogalerie
photo gallery
dírková komora
pinhole camera
dokumenty
documents
výlety
short trips
FotoPrůvodce
(photo club)

Kabriolety
(cabrio club)
Kruh

Copyright Zdenek Bakštein 2019-2020
v.1 201030