home

Cestopisy

> Cestopisy > Armenie > Odzun

ARMÉNIE - den 13. - 11.10.2012

Odzun – Lori Berd


Odzun

návrat do Jerevanu

Po snídani jsme zabalili, rozloučili se s Irinou a Michaelem a vydali jsme se napřed na Odzun. Kostel je tentokrát ve vesnici západně od okraje kaňonu.

Bazilika byla postavena zřejmě v VI. století a o 200 let později přestavěna. Kostel je ze dvou stran obklopen arkádami, na severní straně chybí. V době naší návštěvy tu probíhaly opravy a lešení bylo zvenku i zevnitř.

fotografie: Odzun


kaňon řeky Dzoraget
vlevo zbytky lázní pevnosti LoriBerd

LoriBerd

Chtěli jsme dojet na Ardvi, po vydatném dešti ale byly výmoly na silnici zaplněné vodou a nedala se odhadnout jejich hloubka. Nebylo tedy ani pomyšlení nejen na to pokračovat přes kopce do Stepanavanu a nedojeli jsme ani do Ardvi. Sjeli jsme dolů k řece a vydali se podle ní vzhůru, přehoupli jsme se přes hřeben a už tu byl Vanadzor. Před ním jsme odbočili na Stepanavan. Museli jsme překročit jeden hřeben, byl skrz něj provrtaný tunel. Sjeli jsme dolů do širokého údolí s pastvinami a kamenitými poli, dojeli do Stepanavanu a za ním se po druhé straně řeky Dzoraget kousek vrátili, abychom se dostali k pevnosti Lori Berd. Je to trjúhelníkový kus země ohraničený kaňony řek Dzoraget a Urut a na na třetí straně obrannou zdí. Stěny kaňonů jsou velice strmé, zeď je polorozpadlá a kromě ní v areálu stojí polorozadlý kostelík a zbytky nějakých stavení, prý lázní. Kaňony tedy stály za to.

fotografie: Lori Berd


hradby LoriBerd

Vrátili jsme se stejnou cestou skoro do Vanadzoru,odbočili jsme na Spitak a pak jsme frčeli po slušné silnici na Aštarak a do Jerevanu. Z roviny se vpravo od nás zvedal Aragats a jeho horní třetina byla pokrytá sněhem.


Aragats pod sněhem

V b&b u Anahit, kde nám Irina domluvila náš poslední nocleh v Arménii, jsme zvonili přesně v šest. Velký byt v pátém patře přímo u opery, v bloku, který tu byl za sovětské vlády postaven pro umělce. Státní podpora umění však skončila a tak je dnes pro leckoho z obyvatel problém rozlehlý byt na dobré adrese adrese udržet (přestože se jedná o družstvo a není tu tedy nájemné). Ti, kdo se rozhodli sdílet svůj byt s cestovateli a udělali z něj bed and breakfast, jsou na tom líp. Zákon tento způsob podnikání neupravuje a neodvádějí se z něj daně – ale vpusťte si smečku batůžkářů do bytu... Na večeři jsme zašli do restaurace Kavkaz na polévku s luštěninami a tolmu s lavašem. Tolma byla telecí, lehce kořeněná a dost dobrá.

den 14. : Jerevan podruhé


úvod info Jerevan Garni, Geghard Khor Virap, Echmiadzin Aragats, Amberd Noravank, Zorats Karer Ughtasar, Tatev
Khndzoresk, Goris Smbataberd, Selim k.serai Noratus, Dilijan Haghartsin, Kobayr Sanahin, Haghpat Akhtala, Alaverdi Odzun, Lori Berd Jerevan

HOME   cestopisy
  travels in pictures
fotogalerie
photo gallery
dírková komora
pinhole camera
dokumenty
documents
výlety
short trips
FotoPrůvodce
(photo club)

Kabriolety
(cabrio club)
Kruh

Copyright Zdenek Bakštein 2013
v.2 130222