home

Cestopisy

> Cestopisy > Madeira > Bica da Cana a Encumeada

 

Madeira

10.den

Bica da Cana, Encumeada - Levada do Norte - Folhadal, Levada das Rabacas

Levada da Serra
Jenom blbec se spálí dvakrát. Proto jsem dnes opět zamířil do Prazeres a nahoru na Paul da Serra v bláhovém domnění, že - pokud je slušné počasí v Paul do Mar - bude slušně i nahoře. Na náhorní planině foukalo, větrné elektrárny se točily ostošest, nebyly ovšem pro husté mraky skoro vidět. Dojeli jsme ke Casa de Abirgo, kde jsme nechali Šmajdu (auto má, jak jsme zjistili, na levém zadním kole ohnutý disk, při jízdě to není poznat, ale je to dost vidět) vedle silnice a po chvíli váhání jsme vyrazili do planiny.
Levada da Serra
Tedy já jsem si myslel, že to bude planina, stezka však záhy zamířila s kopce dolů mezi kapradím a keřovitými vřesy a odkvetlými janovci a také něčím pichlavým, ovšem všechno bylo dokonale mokré, a my po pár desítkách metrů taktéž. Za chvíli se stezka stočila doprava a vedla po vrstevnici, po pravici se objevil skalnatý sráz, z něj leckde odkapávala voda a pod jedním vodopádkem někoho napadlo odchytit ji do korýtka a korýtko s každým čůrkem, který do něj přibyl, pomalu dostávalo pravidelný tvar a zvětšovalo se a najednou tu byla levada da Serra, podél které jsme došli pod skalní homoli Pináculo, kterou jsme pro mlhu spíše jen tušili než viděli.

Paul da Serra Casa de Abrigo údolí Ribeira da Serra de Agua

Encumeada
Levada do Norte
Vrátili jsme se čtvrt hodiny podle levady zpátky a vystoupali nahoru po pěšině, kterou jsme předtím přehlédli. Dovedla nás na vrcholek Bica da Cana, 1620m. Je tady triangulační bod, malá meteorologická stanice a zábradlím obehnaná vyhlídková plošinka se stolečky, odkud všichni ostatní mají úchvatný výhled na centrální masiv. My jsme viděli jen bílo. I zařval jsem hlasem velikým do údolí - a hle, nic se nezměnilo. Sešli jsme tedy po široké pohodlné cestě k autu a sjeli jsme do sedla Encumeada, čímž jsme se ocitli pod mraky a mohli jsme se kochat pohledem na slunce ozářenou protější stranu údolí. I Pico Grande bylo jednu chvíli vidět.

Levada do Norte Levada do Norte ve Folhadalu údolí Ribeira da Serra de Agua z levady Rabacas

Levada das Rabacas
Na Encumeadě se dá nastoupit na levadu do Norte a jít proti jejímu proudu, dokonce je tu značená trasa PR17 (14km/6.5hod.) vedoucí přes Caramucho okolo Bica da Cana a končící na Lombo do Mouro. To však by byl pro nás dnes příliš ambiciozní plán. Vyrazili jsme podél levady, která je z největších, je to pořádný kus betonu a vyvolává dojem průmyslové tovární stavby. Nahoře je koryto asi dva metry široké, rozhodně alespoň půl druhého metru hluboké, přičemž zhruba v polovině hloubky se skokem zužuje na metr, takže u strany přivrácené ke svahu vzniká chodník. Jde se ovšem mimo levadu, případně po širokém okraji koryta, na kterém se většinou dva lidé vyhnou. Prostě gigant. Rychlost proudu jsme odhadli na 0,8m/s, výšku hladiny tak 50cm, takže korytem protékalo řádově 400litrů za vteřinu. Levada by tedy stačila zásobovat vodou domácnosti třistatisícového města - a ještě by zbylo. No, a teď si vezměte, že tohle množství vody máte kilometr nad mořskou hladinou a než ho pustíte do města, postavíte mu do cesty Peltonovu turbinu. Za domácí úkol si spočítejte, kolik elektřiny můžete vyrobit, když nejvyšší domy města jsou 250m nad mořem a ve vodovodním řádu musí být tlak 5 atmosfer. A z pilnosti spočtěte denní obrat podniku, který by tuhle srandu u nás provozoval. Ó, proč jen nemohu vlastnit pořádnou levadu třičtvrtě kilometru nad Prahou?

Pico do Grande
Levada je tedy mohutná a málo romantická, je lemovaná kalokvěty a více či méně odkvetlými hortenziemi a dnes po ní zrovna nešlo moc lidí. Nějakých 400m od Encumeady se levada dělí: dál po svahu pokračuje levada das Rabacas, do tunelu mizí mohutnější levada do Norte. Tunel je dlouhý přes půl kilometru, přímý, je v něm tma, průvan a stěny jsou plesnivé. Mezi římsou a korytem není žádný zvýšený sokl, na začátku a na konci je tunel nízký, takže je nutno jít sehnutý a klenba vás tlačí nad vodu. Na druhém konci se ocitáte v údolí zvaném Folhadal, které ústí do velkého údolí vedoucího na sever k Sao Vicente. Vegetace je tu přebujelá, všechno je porostlé zelení, i beton koryta levady je pokrytý mechy.
nábřeží v Paul do Mar
Ve vodě se prohánějí pstruzi, ze stromů visí provazce mechů. Příjemnou procházkou jsme došli ke krátkému tunýlku a pár minut poté k tunelu podstatnějšímu, dlouhému určitě přes kilometr. Vzdálený konec byl jen světlý bod ve tmě. Před tunelem vlevo v malé kotlině stéká po skalní stěně vodopád, jehož voda je samozřejmě zachycována a přidávána do levady. Tady jsme se otočili ke zpáteční cestě. Prošli jsme opět zelenou džunglí k tunelu a skrz něj. Uvnitř jsme potkali údržbáře se dvěma psy, naštěstí v místě, kde bylo snadné se vyhnout. Před tunelem jsme zabočili doprava, podle levady das Rabacas. Vede většinou po široké římse vytesané do svahu, má široký, pohodlný a opravený okraj, podél levady vede pěšina, takže chůze je tu také pohodlná. Z úbočí údolí Ribeira da Serra de Agua byl výhled na protější svah osvícený sluncem a na Pico Grande. Hluboko v údolí pak ležela charakteristická terasovitá políčka a domky, čím blíže ke dnu, tím byla zástavba hustší. Výhled byl málokdy rušen stromy či vyšším křovím, porost tu není zdaleka tak hustý jako ve Folhadalu. Hortenzie a kalokvěty však najdete i tady.

pozdní odpoledne v Paul do Mar
Došli jsme k tunelu a po chvíli váhání jsme se pustili skrz něj. Na rozdíl od toho na levadě do Norte v něm byla mezi chodníkem a korytem nízká zídka, takže chůze byla jistější. Na druhou stranu se leckde držely poměrně hluboké louže. Za tunelem jsme se otočili. Dalo by se jít dál, až k dalšímu dlouhému tunelu do Cascalho, odpoledne však už pokročilo a počasí se začalo zase kazit. Vrátili jsme se na Encumeadu, v baru jsme se zastavili na kávu a pak jsme sjeli do Ribeira Brava a sadou tunelů do Paul do Mar.

další fotografie: Bica da Cana, Encumeada - Levada do Norte - Folhadal, Levada das Rabacas

pokračování deníku: Lombada da Ponta do Sol - Levada Nova - Levada do Moinho


úvod Funchal
L.dos Tornos
Boca do Risco L.do Furado Curral
das Freiras
Ponta de
Sao Lourenco
Caldeirao Verde městečka a
sev. pobřeží
 
Rabacal severozápadní
pobřeží
Encumeada Lombada da
Ponta do Sol
Fontes L.da Central
R.da Janela
Cabo Girao, Funchal  

HOME   cestopisy
  travels in pictures
fotogalerie
photo gallery
dírková komora
pinhole camera
dokumenty
documents
výlety
short trips
FotoPrůvodce
(photo club)

Kabriolety
(cabrio club)
Kruh

Copyright Zdenek Bakštein 2007
v.5 120320